تبلیغات
دفاع سایبری...

دفاع سایبری...
کل ارضِ کربلا و کل یوم عاشورا...دفاع همچنان باقیست...
قالب وبلاگ


1*ضرورت تشکیل حکومت:
حکومت:دستگاهی که بررفتار های اجتماعی یک جامعه نظارت دارد و سعی در جهت دادن جامعه به مسیر خاصی را دارد.
لزوم تشکیل حکومت بر هیچ گروه یا فرقه ای پوشیده نیست بغیر از مکتب آنارشیست.آنها می گویند :اینکه تک تک مردم به موازین اخلاقی پایبند باشد کافیست و چامعه هیچ نیازی به حکومت ندارد.می دانیم که در هر جامعه ای  افراد زیادی وجود دارند که موازین اخلاقی را رعایت نمی کنند بنابر این بدون دستگاه حکومتی جامعه به هرج و مرج کشیده خواهد شد؛چرا که غالبا افرادی وجود دارند که حکما نیازمند زور و اجبار هستند.تایید لزوم حکومت بر جامعه شناسان داخلی و خارجی پوشیده نیست...


ادامه مطلب را کلیک کنید...1*ضرورت تشکیل حکومت:
حکومت:دستگاهی که بررفتار های اجتماعی یک جامعه نظارت دارد و سعی در جهت دادن جامعه به مسیر خاصی را دارد.
لزوم تشکیل حکومت بر هیچ گروه یا فرقه ای پوشیده نیست بغیر از مکتب آنارشیست.آنها می گویند :اینکه تک تک مردم به موازین اخلاقی پایبند باشد کافیست و چامعه هیچ نیازی به حکومت ندارد.می دانیم که در هر جامعه ای  افراد زیادی وجود دارند که موازین اخلاقی را رعایت نمی کنند بنابر این بدون دستگاه حکومتی جامعه به هرج و مرج کشیده خواهد شد؛چرا که غالبا افرادی وجود دارند که حکما نیازمند زور و اجبار هستند.تایید لزوم حکومت بر جامعه شناسان داخلی و خارجی پوشیده نیست.


2*خدا،تنها منبع ذاتی مشروعیت:
جا دارد که با مفهومی به نام مشروعیت آشنا شویم.
مشروعیت:ملاک اینکه فرد یا گروهی حق امر و نهی در امور اجتماعی را داشته باشد چیست؟یعنی صرف نظر بر حقوق شخصیتی و مقبولیت از لحاظ رفتار فردی؛آیا ملاک لازم برای حکومیت را دارد یا نه؟
حال که لزوم تشکیل حکومت مشخص شد بحث اصلی این است که چه کسی مشروعیت حاکمیت را دارد؟مطابق با نظر اسلام و فلسفه سیاسی آن مخلوقات تماما مملوک خداوند هستند و هیچ حقی نسبت به خود ندارند جرا که مطابق نص صریح قرآن کریم صاحب اختیار تمام ما خداوند است.او که خالق آنچه در آسمان ها و آنچه در زمین است؛میباشد.به همین دلیل کسی حق کور کردن چشم خود یا بریدن دست خود را ندارد و به همبن دلیل است که خودکشی حرام و گناه کبیره محسوب میشود.حال فردی که خود اختیار خود را ندارد چگونه میتواند بر افراد دیگر حاکم باشد و اختیار جان و مال آنها را داشته باشد,بنابر این از دین مبین اسلام متوجه میشویم:"حق مالکیت و تعین حاکم ذاتا و اصالتا از آن خداست."
پس اگرکسی بدون فرمان خدا بر مردم حکومت کند در واقع در او تصرف کرده درصورتیکه همه مملوک خدایند نه کس دیگر.


3*رابطه دین با سیاست:


سیاست ما عین دیانت ماست.اگر کمی در قرآن کریم و کتب احادیث دقت کنیم متوجه این نکته خواهیم شد.چرا که هر دین و مذهب و هر دین و فرقه ای را به وسیله پایه گذاران آن می شناسندبا و جود اینکه در قرآن کریم و روایات احکام متعددی در مورد گران فروشی،کم فروشی،حکم قصاص ،دیه ،طلاق،جزیه،خراج و ...می باشد عده ای بهانه طلب و جاهل دین را کاملا جدای داز سیاست می دانند.

آنها می گویند دین تنها برای نماز و روزه و رابطه ی انسانها با خدا می باشد چکارش به مسائل اجتمایی و سیاست!؟چگون می توان صحبت آنها را پذیرفت با توجه به آنکه پیامبر اسلام علاوه بر آنکه پیام آور الهی بودند خود نیز حکومت مردم را بر عهده داشتند و مردم در تمام امور خود چه یاسی و چه اجتمایی و چه معنوی و ...به ایشان و نمایندگا امور که واسطه ی ایشان بودند مراجعه می کردند.

حکما دین برنامه ای است برای زندگی و همراه با زندگی و شامل تمام امور از جمله اجتماعی،سیاسی،معنوی ،شخصی و ...می باشد.که تماما در احکامی که توسط  خداوند در قالب قرآن و احادیث قدسی و پیامبران و امامان آمده است نمایان می باشد.

چرا ولایت فقیه؟

فهمیدیم که اساسا اسلام  دین خداست و مشروعیت اصالتا از آن خداست.خداوند در آیات متعددی پیامبر را راهبر و حاکم مسلمانان و بشریت معرفی کرده و پیامبر نیز که از طرف خداوند مشروعیت به او اعطا شده در احادیث مکرری امامان را جانشینان بر حق  خودش  معرفی کرده .آیه ی ولایت نیز حاکی بر حقانیت انتخاب آنها توسط خداوند می باشد."ای ایمان آورندگان خدا را اطاعت کنید و اولیای امرتان را اطاعت کنید."سوره نساء/59

می دانیم که اسلام دینی است بدون محدودیت زمانی و مکانی است چرا که آخرین و البته کامل ترین دین است بنلبراین چگونه می توانیم آن را محرور به زمان ائمه کنیم و حال که امامان غائب است دینمان نیز از بین برود.

عده ای می گویند همین که به احکام آن عمل کنیم کافیست.سوال من این است:چگونه می توان در جامعه ای که حکومت و سردمداران آن اسلامی نیستند احکام اسلامی را پیاده کرد و به اسلام عمل کرد؟چنین حکومتی که می شود طاغوت و اطاعت از طاغوت امری حرام است.

به این مثال ها توجه کنید:10نفر در حال غرق شدن در دریا هستند و ما می دانیم که اگر باتمام قوا نیز به کمک آنها بشتابیم 2نفر غرق خواهند شد،در چنین حالتی عقل چه حکم می کند؟اینکه بگذاریم غرق شوند چون همه را با هم نمی توانیم نجات دهیم یا اینکه همان 8نفر را نجات دهیم.خوب روشن است که حکما و شرعا باید به کمکشان بشتابیم.

پس عقل حکم می کند که در زمان غیبت اماممان فردی عادل،عالم و حکیم که همم مشروعیت و هم مقبولیت از طرف مردم را داشته باشد حکومت را بر عهده بگیرد.

حال چرا فقیه؟مشخص است که حاکمی که میخواهد جامعه اسلامی را برعهده بگیرد باید فردی باشد که با احکام آن بطور کامل آشنا باشد و چه کسی بهتر از فقیه عادل و عالم.

در نامه ای که اسحاق بن یعقوب کلینی به امام زمان (عج)فرستاد از مشکلاتی که برایش رخ داده و تکلیف مشکلات در زمان غیبت سوال کرد که امام زمان در جواب نامه که توسط محمد بن عثمان (نواب اربعه)به اسحاق رسید فرمودند:"در حوادث و پیشامد ها به راویان حدیث مارجوع کنید،زیرا آنها حجت من بر شمایند و من حجت خدایم..."

امام علی (ع):"از حکم کردن بپرهیزید ؛زیرا حکومت فقط برای امامی است که عالم به قضاوت و عادل در میان مسلمانان باشد؛برای پیغمبر است یا وصی پیغمبر "

لبیک یا خامنه ای...

 

 

برچسب ها: نظریه ولایت فقیه؛اثبات ولایت قیه،
[ چهارشنبه 14 فروردین 1392 ] [ 12:23 ب.ظ ] [ شوق دیدار ] [ بگو یا علی... ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بصیرت خودتان را بالا ببرید، آگاهى خودتان را بالا ببرید. من مكرر این جمله ى امیرالمؤمنین را بیان كردم كه فرمود« الا و لایحمل هذا العلم الّا اهل البصر و الصبر » سختى پرچم امیرالمؤمنین از پرچم پیغمبر، از جهاتى بیشتر بود؛ چون در پرچم پیغمبر دشمن معلوم بود، دوست هم معلوم بود؛ در زیر پرچم امیرالمؤمنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهائى را میزد كه دوست میزند؛ همان نماز جماعت را كه تو اردوگاه امیرالمؤمنین میخواندند، تواردوگاه طرف مقابل هم خوانده می شد...
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
برای دریافت کد گنجینه کلیک کنید
امام خامنه ای:من می یسنم این جنگ را؛می بینم این صف آرایی ها را،می بینم این دندانهای با حقد و غضب به هم فشرده شده را علیه این ارزش ها و انقلاب را،چه کنم که خیلی ها نمی بینند...
نصر تولز

عشق فقط یک کلام
عشق فقط یک کلام
عشق فقط یک کلام
گروه مجازی یا لثارات الحسین(ع)
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir

کمپین وبلاگ نویسی امام علی النقی (ع)

دانلود کد پخش کننده رهبر1
دریـــــافــت کـــــد

MP3 لینک دانلود

پایگاه اینترنتی مقتدر مظلوم